Czołg przeciwlotniczy Skink, znany też pod nazwą Grizzly AA, jest uznawany za jeden z najlepszych pojazdów wyprodukowanych w Kanadzie w czasie drugiej wojny światowej. Mimo, iż pojazd ten posiadał potencjał do niszczenia samolotów, zmienne koleje wojny nie pozwoliły mu go wykorzystać.
GENEZA&PRODUKCJA
Na początku 1943 kanadyjscy oficerowie z Canadian Armoured Fighting Vehicle User Committee zdecydowali, że armii kanadyjskiej przyda się pojazd przeciwlotniczy. Taka konstrukcja miałyby chronić kolumny pancerne przed atakami Luftwaffe w czasie planowanej inwazji na Normandię. Z góry założono, że nowo powstały czołg przeciwlotniczy otrzyma poczwórne działko 20 mm. Założono także, że podstawą do stworzenia pojazdu, nazwanego 4-gun 20 mm A.A. Tank, będzie amerykański czołg średni M4A1, znany także jako Sherman, który od czerwca 1943 miał być produkowany na terenie Kanady pod nazwą Grizzly.
czołg Grizzly
Plany Grizzly A.A. zostały ukończone pod koniec maja 1943 roku. Stworzeniem prototypu pojazdy zajęli się inżynierowie z General Motors. Pod koniec sierpnia powstał pierwszy prototyp z drewnianą wieża. Po zapoznaniu się z pojazdem, Ministerstwo Uzbrojenia i Amunicji uznało, że pojazd jest beznadziejny - dowódca dysponował niezwykle ograniczonym polem widzenia, duże gabaryty działek Hispano-Suiza 20 mm utrudniały pracę załogi, wieżyczka była w stanie wykonać pełen obrót (360 stopni) w 2 minuty (wedle planów powinna to zrobić w niecałe 6 sekund), a w dodatku problemów nastręczało zasilanie działek w amunicję.
22.1.1944 postanowiono zrezygnować z kłopotliwych działek Hispano-Suiza. Zostały one zastąpione działkami Polsten Mk.I tego samego kalibru. Rozwiązało to większość problemów, gdyż nowe uzbrojenie miało mniejsze gabaryty.
W marcu 1944 roku pomyślnie odbyły się próby poligonowe 4-gun 20 mm A.A. Tank (nazywanego od tamtej pory także Skink), co spowodowało złożeniem zamówienia na 15 egzemplarzy, które miano wyprodukować do sierpnia. Wedle kolejnych zamówień łączna produkcja miała wynieść 265 egzemplarzy.
Nieszczęśliwie dla samego pojazdu, w sierpniu 1944 ministerstwo anulowało kontrakty na Skinki. Powodem była miażdżąca przewaga lotnictwa aliantów nad Luftwaffe, która spowodowała brak zapotrzebowania na samobieżną broń przeciwlotniczą. Do tego czasu ukończono ledwie 3 pojazdy.
KONSTRUKCJA
Czołg przeciwlotniczy Skink został zbudowany na podstawie czołu Grizzly, który był z kolei produkowanym na licencji M4A1. W efekcie większość parametrów i osiągów Skinka była identyczna jak w przypadku Shermana.M4A1 Sherman
Główną i właściwie jedyną różnicą była wieża i uzbrojenie, które się w niej znajdywało. Grizzly A.A. uzbrojony był w 4 działka Polsten Mk.I kalibru 20 mm.
Ogień można był prowadzić w 3 trybach:
-z jednego działa
-z pary działek
-z 2 par działek
Działka zasilane były 30 nabojowymi magazynkami. Szybkostrzelność teoretyczna (zakładamy, że nie trzeba przeładowywać) wynosiła 360-450 pocisków na minutę.
Zapas amunicji wynosił 64 magazynki.
Działka miały kąt wychylenia 85 stopni (od płaszczyzny poziomej).
Wieża wykonywała cały obrót w niecałe 6 sekund.
ZASTOSOWANIE BOJOWE
Tylko jeden egzemplarz Grizzly A.A. trafił na front. Początkowo został on wysłany w celach demonstracyjnych do 1st Canadian Tank Demonstration Unit. Pojazd następnie przydzielono do kanadyjskiej 4. Dywizji Pancernej, która przebywała w Holandii, gdzie Skink był używany głownie do wsparcia piechoty.
KONKLUZJA
Czołg Skink był z pewnością jedną z najlepszych konstrukcji przeciwlotniczych stworzonych przez Aliantów, można nawet zaryzykować stwierdzenie, że był najlepszym czołgiem zaprojektowanym w Kandzie. Zdecydowanie przewyższał wcześniejsze pojazdy, takie jak Crusader A.A. Choć stanowił realne zagrożenie dla wrogich samolotów (i piechoty), został stworzony za późno, albowiem w 1944 , kiedy Alianci posiadali druzgoczącą przewagę w powietrzu. Przez to Skink nie mógł w jakikolwiek sposób ułatwić Zachodowi zwycięstwo nad III Rzeszą.
Bibliografia
-Lalak Zbigniew, Czołgi pachnące żywicą, Nowa Technika Wojskowa Nr. Specjalny 12, Czerwic 2012, Magnum-X
-steel-chariots.22web.org/
-www.cybermodeler.com/
-www.milicast.com/
a o grizzly nie słysałem.
OdpowiedzUsuń